poniedziałek, 16 lipca 2012

Bliżej natury: sok z brzozy

Brzoza brodawkowata Betula pendula
źródło obrazkaTak, jak już wcześniej pisałam, chcę stworzyć bazę informacyjną dotyczącą ziołolecznictwa oraz ziół w kosmetyce z punktu widzenia chemika. Miłej lektury!

Na pierwszy ogień idzie brzoza. Z uwagi na charakterystyczny biały pień nie trudno odróżnić ją od innych drzew. Wydawać by się mogło, że drzewo jak drzewo, stanowić może tylko ozdobę, ale przecież już nasze babki używały wody brzozowej, czego dowodzi poniższa grafika:
źródło obrazka
Zaintrygowana tym, co przeczytałam w Internecie, pobiegłam do drogerii i za całe 4,5 zł zakupiłam ten oto specyfik:Skład wydał mi się dość kontrowersyjny z uwagi na alkohol oraz rodzaj konserwantu, ale dowiedziałam się, że sok z brzozy musi być dobrze zabezpieczony, bo bardzo łatwo się psuje. Gdy poszukałam informacji na temat soku z brzozy stwierdziłam, że przeboleję alkohol w składzie, bo warto. O efektach stosowania poinformuję później.

Sok z brzozy (bzowina, oskoła) zawiera m.in. kwas cytrynowy, kwas jabłkowy, wapń, fosfor, potas,  magnez, żelazo, witaminy z grupy B, miedź, związki żywiczne oraz garbniki.  Otrzymuje się go wczesną wiosną z co najmniej 10 - letnich drzew, nawiercając pień, co wygląda mniej więcej tak:


źródło obrazka
 Proces nie jest szkodliwy dla drzewa, ponieważ po zebraniu soku, wywiercony otwór zabezpiecza się. Sok od wieków wykorzystywano między innymi jako złoty środek na dnę moczową, wrzody, szkorbut, reumatyzm, ciężko gojące się rany. Po sok z brzozy sięgali również anemicy. Wyciągi z brzozy dodawane są do wielu farmaceutyków, a sok z brzozy dostępny w sklepach zaleca się pić aby poprawić swoją odporność.

Kora brzozy znajduje zastosowanie w medycynie jako środek przeciwnowotworowy oraz w kosmetyce, jako środek przeciwtrądzikowy z uwagi na zawartość betuliny.
Surowcem zielarskim są również wysuszone liście.Wysuszone liście Folium Betulae zawierają do 3,2% saponin, 1,5-2,3% flawonoidów (hiperozyd, mirycetynę i luteolinę), kwasy organiczne, żywice, do 9% garbników katechinowych, sole mineralne, olejek eteryczny i związki trójterpenowe (folientriol, folientetraol). W młodych liściach i pączkach znajduje się więcej olejków eterycznych.
źródło: http://pl.wikipedia.org

Teraz na zebranie soku z brzozy jest już za późno, ale w następnym poście pokaże Wam jak zrobić macerat z brzozy, który niewiele różni się składem od wody brzozowej, otrzymanej z ekstraktu z brzozy.

Pozdrawiam
Monika

1 komentarz: